MIDA VÕSUL TEHA?

Võsu on ideaalne sihtkoht, kus unustada argipäevane sagimine ja töömured.
Siin saab võtta aja maha ning veeta pingevaba kvaliteetaega, avastades Võsu ja Lahemaa piirkonna
looduskauneid vaatamisväärsusi.

Võsu ja lähiümbrus

Võsu lummavad tänavad, mida ääristavad meretuulte vallas iseloomulikult kaldu kasvanud männipuud, pakuvad jalutajatele mõnusat kulgemist. Mitmele poole on paigutatud infotahvlid, mis tutvustavad Võsu elu ja ajalugu. Peatänava läheduses asuvad eriilmelised kohvikud ja kauplejad, kes pakuvad kohalikke hõrgutisi ja käsitööd. Suvisel ajal toimib väike toiduturg ning rannal pakub aktiivset tegevust Võsu surfiklubi, mis on ideaalne koht veespordi nautimiseks ja uute oskuste õppimiseks.
Võsu jõe suudmes paikneva sadama muulilt algab 6 km pikkune valgustusega kergliiklustee, mis lookleb piki mere äärt ja männimetsa Võsult Käsmu. Kergtee serva jääb ainulaadne paadikujuline vaateplatvorm, millelt avaneb kaunis vaade Käsmu lahele ning seda piiravatele Käsmu ja Vergi poolsaartele.

Käsmu ja teised rannakülad

Käsmu Kaptenikülas ootavad tutvumist Käsmule omased suured rändrahnud ja kivikülvid ning valendavad kaptenite majad. Omaette vaatamisväärsusteks on Käsmu meremuuseum, ainulaadne puust tuletorn ja kabel. Läbi männimetsa viivad matkarajad Eru lahe ja Käsmu järve äärde ning soojal ajal, kui veetase on madal, saab seada sammud Kuradisaarele.
Lisaks Käsmule on Võsult lühikese autosõidu kaugusel mitmed teisedki omanäolised Lahemaa rannakülad. Näiteks Altja kalurikülast leiab 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärinevad tüüpilised rannatalud ning taastatud võrgukuurid. Vainupeal asub Eesti kõige mereäärsem pühakoda – Vainupea kabel ja Toolse merekaldal kõrguvad keskaegse ordulinnuse varemed. Pärispea poolsaarel asuvas Viinistu külas ootab külastajaid Eesti ainuke erakunstimuuseum ning Viinistu sadamast tasub teha paadiretk kaunile Mohni saarele. Juminda poolsaarel paikneva Hara küla tõmbenumbriks on endine sõjaväesadam, mis on tuntud kui Hara allveelaevade baas.

Lahemaa mõisad

Lahemaa rahvuspark on koduks mitmetele suursugustele mõisatele.
Alustades Kolga ja Vihula mõisast kuni Palmse mõisani, kus saab külastada lisaks põhjalikult renoveeritud hoonetele ning pargile ka eksootiliste taimede, lindude ja kaladega palmimaja. Sagadi mõisakompleksist leiab pilkupüüdva härrastemaja, võimsate põlispuudega pargi ning haridusliku metsakeskuse.

Oandu ja matkarajad

Loodusesõbrad on oodatud ka Oandu külastuskeskusesse, kus tutvustatakse lähemalt Lahemaa loodust. Oandult algavad mitmed matkarajad, eesotsas populaarse Kopraraja ja 375 km pikkuse RMK Oandu-Aegviidu-Ikla matkateega. Viimasena mainitud matkatee läbib muuhulgas Viru raba, mis on maaliline, rohkete laugastega rabamaastik. Läbi Viru raba kulgeva laudtee äärde jääb suplemiskoht ja vaatetorn ning kunagise turbakaevandusvälja taastamisala.